agahitaaramesh Talagh

مشاوره طلاق

مشاوره طلاق، نوع از مشاوره است که با هدف کمک به زوجین برای مدیریت احساسات پیچیده‌شان درباره‌ی طلاق انجام می‌شود. جلسات این مشاوره قبل یا بعد از طلاق و به روشی سازنده‌تر و محترمانه‌تر از آنچه زوجین به تنهایی قادر به انجام آن باشند، برگزار می‌گردد. زوجین معمولاً با امید به کاهش استرس و اضطراب برای هر دو طرف در جلسات مشاوره طلاق شرکت می‌کنند.

مشاوره طلاق (مشاوره پیش از طلاق) قبل از تصمیمگیری برای جدایی و جاری شدن طلاق به زوجین کمک می‌کند تا تشخیص بدهند که بهترین انتخاب با توجه به شرایط فعلی‌شان کدام است، این که آیا بهتر است به زندگی مشترک ادامه بدهند یا از هم جدا شوند. همچنین زمانی که طلاق به جریان افتاده باشد، مشاوره باعث می‌شود که زوجین در این دوران از یک منبع مطمئن و قابل اتکا برخوردار باشند. همچنین می‌توان مشاوره را بعد از نهایی شدن طلاق انجام داد (مشاوره پس از طلاق).

در این مقاله شما با انواع مشاوره طلاق، مدت زمان و تعداد جلسات، زمان مراجعه به مشاور‌ طلاق و فواید این نوع از مشاوره آشنا خواهید شد.

زمان مراجعه به مشاور طلاق

مشاوره طلاق، چه چهل سال از ازدواجتان گذشته باشد، چه چهار سال، مفید خواهد بود. بااین حال اکثر زوجین مطمئن نیستند که چه زمانی به کمک‌های یک مشاور مجرب نیاز دارند. زمانی که احساس کردید ازدواجتان به مشکل برخورده، در مسیر درست پیش نمی‌رود و نیاز به فرد معتمدی دارید که غصه‌ها و ناراحتی‌هایتان را با او در میان بگذارید، می‌توانید به مشاور مراجعه کنید. مراجعه به مشاور طلاق در شرایط زیر نیز مفید خواهد بود:

 • وقتی دائماً درباره‌ی مسائل مربوط به طلاق فکر می‌کنید.
 • وقتی نمی‌توانید روی آینده تمرکز کنید و برای آینده برنامه بریزید.
 • زمانی که احساس می‌کنید دچار افسردگی شده‌اید.
 • زمانیکه مدام پرخاشگر و عصبانی می‌شوید، قوانین را زیر پا می‌گذارید، دست به انجام کار‌های خطرناک می‌زنید، و به خودکشی فکر می‌کنید.
 • وقتی نشانه‌های سوءمصرف مواد، اختلال خواب و اختلال تغذیه وجود داشته باشد.
 • وقتی اصلاً نمی‌توانید فکر کنید و چون نمی‌دانید از کجا شروع کنید، به شدت ترسیده‌اید.

بعد از حضور در چند جلسه مشاوره طلاق متوجه می‌شوید که نگرشتان نسبت به ازدواج و جامعه تا چه حد تغییر کرده است و با دقت و توجه بیشتری برای زندگی آینده‌تان تصمیم می‌گیرید. مشاوره طلاق مزایای متعددی دارد و به روش‌های مختلف به شما کمک می‌کند.

مزایای مشاوره طلاق

 • مشاوره طلاق کمک می‌کند تا واکنش‌های خود را در طول فرایند طلاق و همچنین بعد از صدور حکم نهایی بهتر درک کنید.
 •  مشاوره باعث می‌شود که احساساتتان نسبت به همسر، خانواده، کار، ازدواج و … را بشناسید.
 • به کمک مشاور طلاق می‌توانید واکنشها و احساساتتان را به بهترین شیوه‌ی ممکن با دیگران در میان بگذارید.
 • مشاوره طلاق روش مناسبی برای یافتن یک پشتیبان مطمئن جهت جدال با چالش‌هایی است که در طول فرایند طلاق و بعد از آن با آنها روبرو خواهید شد.
 • مشاور طلاق شما را برای روبرو شدن با واکنشهای فرزندانتان درباره‌ی این تصمیم آماده می‌کند و روشهای صحیح مدیریت این واکنشها را به شما آموزش می‌دهد.
 • مشاور طلاق در شناسایی مهارت‌های مقابله‌ای مورد استفاده‌تان به شما کمک می‌کند و مهارت‌های مفیدی را به شما یاد می‌دهد.
 • کارشناسان به شما کمک می‌کنند تا تحریف‌هایی را اصلاح کنید که عموماً در فرایند تفکر افراد درگیر در این فرایند قانونی ایجاد می‌شود.
 • مشاور به انرژیتان جهت می‌دهد تا بهتر بتوانید خشم، ناامیدی و شکست را مدیریت کنید و بدانید که چطور می‌توانید به روش مؤثرتر و کارآمدتری رفتار کنید.
 • مشاوره طلاق به زوجین کمک می‌کند تا مهارت‌های مذاکره و ارتباطی خود را تقویت کنند.
 • مشاوره طلاق به زوجین کمک می‌کند تا بپذیرند که زندگی مشترکشان به پایان رسیده است و از احساس گناه، خشم و سرزنش کردن خود اجتناب کنند.
 • به کمک مشاور می‌توانید دوباره خودتان را باور کنید.
 • مشاور به شما یاد می‌دهد که کی و چگونه برای یک زندگی بهتر دست به کار شوید.
 • مشاور به شما کمک می‌کند تا موقعیتی را که به نظرتان یک شکست می‌آید، به فرصتی برای رشد تبدیل کنید.
 • همچنین مشاور یاریتان می‌کند تا بدانید و متوجه شوید که دوباره می‌توانید شاد و خوشبخت شوید.
 • مشاور اتکاء به خود و مراقبت از خود، را به شما آموزش می‌دهد تا استقلالتان را با بهتر شدن مهارتهای مقابله‌ای افزایش دهید.
 • تکنیک‌های مدیریت بهتر احساسات منفی و حل مناقشات را در جلسات مشاوره یاد می‌گیرید؛ یادگیری این تکنیک‌ها در صورتی که بخواهید هر دو بعد از طلاق از فرزندانتان مراقبت کنید، بسیار مهم خواهد بود.
 • وقتی هنوز برای طلاق گرفتن مردد هستید، مشاور راهنماییتان می‌کند و کمک می‌کند تا برای آینده‌ی زندگیتان تصمیم بگیرید؛ البته اگر هنوز تصمیم نگرفته‌اید.
 • در جلسات مشاوره می‌توانید قبل از جدایی به مشکلات حل نشده‌تان بپردازید و پرونده‌ی این زندگی را برای همیشه ببندید تا هر دو بتوانید فصل بعدی زندگیتان را از نقطه‌ی مثبت و روشنی شروع کنید.
 •  جلسات مشاوره فرصت مناسبی است تا متوجه مشکلات رابطه‌تان بشوید و بدانید که چگونه باید از آنها برای داشتن روابطی موفق در آینده استفاده کنید.
 • چون مشاور فرد معتمد و بیطرفی است، هر دو طرف می‌توانید مطمئن باشید که او به حرفهایتان گوش می‌دهد و هیچ یک احساس نمی‌کنید که نظرات و احساساتتان بی‌اهمیت بوده است.
 • مشاور این دلگرمی را به شما می‌دهد که زندگی بعد از طلاق نیز ادامه دارد و برای گذار از این دوران و وارد شدن به مرحله‌ی جدیدی از زندگی راهنماییتان می‌کند.

مشاوره طلاق در مجموع به زوجین کمک می‌کند تا زندگی مشترکشان را در نهایت وقار و به روشی محترمانه به پایان برسانند. مشاور طلاق در جلسات مشاوره سؤالات بسیاری را درباره مصرف مواد و الکل، عادتها، بهداشت و آراستگی، تصمیم‌گیری، عملکرد شغلی، داروهای مصرفی، وضعیت خواب و تغذیه و مسائل مالی می‌پرسد. به همین دلیل مشاورتان را باید با دقت انتخاب کنید، چون مسلماً از مراجعه به مشاور بی‌تجربه‌ای که به او اعتماد ندارید، نتیجه نخواهید گرفت.

انواع مشاوره طلاق

همانطورکه در مقدمه نیز گفته‌ شد، افراد به دو دلیل می‌توانند به مشاور‌ طلاق مراجعه کنند.

 1- زمانیکه قصد جدایی از همسرشان را دارند و 2- زمانیکه طلاق گرفته‌اند و می‌خواهند از پس مشکلات ناشی از آن مثل اضطراب، خشم، تنهایی و … بربیایند. در ادامه ما به توضیح و بررسی انواع مشاوره طلاق و فوایدی که برای زوجین دارند می‌‌پردازیم.

مشاوره قبل از طلاق

وقتی زوجین به این نتیجه می‌رسند که رابطه‌ی زناشوییشان به بن‌بست رسیده و تصمیم می‌گیرند که به زندگی مشترکشان پایان بدهند، نزد مشاور طلاق می‌روند و وضعیت را توضیح می‌دهند. مشاور برای برنامه‌ریزی و تسهیل فرایند طلاق به آنها کمک می‌کند و به آنها یاد می‌دهد که چطور به روشی مسالمت‌آمیز با هم ارتباط برقرار کنند تا بهترین راه‌حل را برای مشکلات پیش رو بیابند. بسیاری از زوجین در آستانه‌ی طلاق قرار دارند و سال‌ها به همین ترتیب و با وجود طلاق عاطفی زندگی می‌کنند. برخی توان پرداخت هزینه‌ی مشاوره طلاق را ندارند، عده‌ای مزایای این مشاوره را باور ندارند، اما سودمندی مشاوره طلاق و ازدواج ثابت شده است و این مشاوره روابط بسیاری را نجات داده است.

بهترین توصیه برای زوجین این است که بلافاصله بعد از بروز مشکل به مشاور مراجعه کنند. اگر مشاور در طول جلسات درمان به این نتیجه برسد که شرایط زوجین به‌گونه‌ای است که ادامه زندگی به نفع هیچکدام‌شان نیست، طلاق را پیشنهاد می‌دهد و مشاوره قبل از طلاق را ادامه می‌دهد. مشاور طلاق محیط مناسبی را برای زوجین فراهم می‌کند تا بتوانند به راحتی احساسات خود را بیان کنند، بهتر یکدیگر را درک کنند و درباره‌ی این که آیا طلاق آخرین راه‌حل برای مشکلات زناشوییشان است یا بهتر است یک فرصت دوباره به رابطه‌ی مشترکشان بدهند، به تفاهم متقابل برسند. روش‌های مورد استفاده در مشاوره طلاق گاهی به طرفین درگیر کمک می‌کند تا در تصمیم خود تجدید نظر کنند و از طلاق منصرف شوند. چنانچه همسران بخواهند به زندگی مشترک ادامه بدهند، پیشنهاد می‌شود که جلسات مشاوره‌ی معمولی تا زمانی که همسران نیازی به مشاوره‌ی بیشتر نداشته باشند، ادامه پیدا کند.

از مشاوره قبل از طلاق چه انتظاری داشته باشیم؟

 مشاوره قبل از طلاق با حضور هر دو طرف انجام می‌شود و بعد از جلسات مشاوره می‌توانید انتظار داشته باشید که:

 • بتوانید با همسرتان بهتر ارتباط برقرار کنید. همسران عموماً حتی نمی‌توانند با یکدیگر حرف بزنند، بنابراین مشاوره قبل از طلاق یکی از عواملی است که به آنها کمک می‌کند تا گفتگویی عادی با هم داشته باشند.
 • بتوانید به روشی مسالمت‌آمیز و مؤدبانه درباره‌ی مشکلات احتمالی صحبت کنید. زمانی که یاد بگیرید چطور می‌توانید با هم ارتباط برقرار کنید، بهتر می‌توانید خودتان را برای فرایند طلاق آماده کنید. درست است که هیچ کس مایل به طلاق نیست، اما اگر چاره‌ی دیگری به جز طلاق برایتان نمانده است، چرا این کار را در آرامش انجام ندهید.
 • بتوانید بهترین راه را برای رفاه و خوشبختی فرزندانتان پیدا کنید. موضوع فرزندان بر همه چیز مقدم است و حتی اگر والدین نتوانند مشکلات خودشان را حل کنند، مشاور طلاق در جلسات خانوادگی از آنها می‌خواهد که به خاطر فرزندانشان بیشتر سعی کنند.
 • بتوانید برنامه‌ریزی کنید و آسانترین و سالمترین راه را برای پشت سر گذاشتن مراحل طلاق پیدا کنید. حتی خوشبخت‌ترین همسران هم گاهی حین برنامه‌ریزی دعوا می‌کنند، بنابراین طبیعی است که دو نفر که در حال جدایی هستند، درباره‌ی مسائل بسیاری جرو بحث کنند. مشاوره قبل از طلاق برای این برنامه‌ریزی‌های ضروری به زوجین کمک می‌کند تا راحتتر خود را برای طلاق آماده کنند.

مشاوره پس از طلاق

مشاوره پس از طلاق برای افرادی است که طلاق گرفته‌اند و اکنون می‌خواهند برای آینده‌شان و در بسیاری از موارد، درباره‌ی فرزندانشان تصمیمگیری کنند. بعد از طلاق بسیار مهم است که زوجین احساس ناراحتی و اندوه ناشی از طلاق و جدایی را بپذیرند و به احساسات خود مجال بروز دهند. همسران در طول جلسات دادگاه و فرایند طلاق معمولاً دچار احساسات خصمانه‌ای می‌شوند. هر دو طرف خشمگین و با وکلای خود پا به میدان می‌گذارند، در حالی که همه به آنها نصیحت کرده‌اند که مبادا نقطه ضعف نشان دهند و احساسات و افکار واقعیشان را بیان کنند؛ یعنی دقیقاً همان کارهایی را انجام ندهند که جزء ویژگیهای اصلی هر انسان سالمی به شمار می‌آید. زوجین در اکثر دادگاههای طلاق خودشان نیستند و سعی می‌کنند حساب شده و با استراتژی پیش بروند.

گاهی اوقات هر دو طرف برای طلاق راضی هستند و بعد از جدایی احساس رهایی می‌کنند. اما در این بین بسیاری نیز هراسان، سردرگم و مضطرب با احساس شکست، عدم اطمینان، افسردگی و خشم رها می‌شوند. این احساسات می‌تواند به رفتارهای خود تخریبگرانه دامن بزند، به گونه‌ای که فرد احساس کند در باتلاقی گیر کرده که نجات از آن ممکن نیست و دیگر کمترین امیدی به آینده و روابط جدید نداشته باشد. ممکن است چالش‌های مذهبی و معنوی پیش بیاید و فرد به همه چیز شک کند و همه چیز را زیر سوال ببرد. در وصف عوارض بعد از طلاق همین بس که طلاق می‌تواند توانایی انسان را برای ادامه‌ی زندگی از نظر معنوی، ذهنی و جسمی فلج کند. این عواقب ناخوشایند همه، از جمله فرزندان را درگیر می‌کند.

از مشاوره پس از طلاق چه انتظاری داشته باشیم؟

 • لذت بردن از زندگی

مشاوره بعد از طلاق به زوجین آموزش می‌دهد که چگونه با فشار ناشی از این مسئله کنار بیایند و بتوانند دوباره به زندگی دوران مجردی خود بازگردند. دیگر باید غم و اندوه را فراموش کنید و دوباره به زندگی عادی خود ادامه دهید. البته درست است که ایجاد چنین تغییری سخت است، اما غیرممکن نیست. مشاور کمک می‌کند تا از آن شخصیت متاهل و پرمشغله‌ی نگران به یک شخصیت مجرد، بانشاط و معاشرتی برسید.

 • آشنایی با افراد جدید

تنها ماندن برای برخی افراد سخت است. آنها سالها متاهل و در رابطه بوده‌اند و اکنون برایشان سخت است که با این موقعیت جدید کنار بیایند. مشاوره بعد از طلاق به آنها کمک می‌کند تا راه درست را پیدا کنند. اگر آنها می‌خواهند که دوباره ازدواج کنند و به فرد دیگری متعهد شوند، مشاور به آنها کمک می‌کند تا روحیه و احساسات خود را بعد از طلاق بهبود دهند و فرد مناسبی را پیدا کنند.

 • دوست داشتن خود

یاد گرفتن راه و روش دوست داشتن خود بخش مهمی از مشاوره است. بسیاری از مردم خودشان را به خاطر شکست در زندگی زناشویی سرزنش می‌کنند. این ناامیدی از خود به مرور زمان به نفرت تبدیل می‌شود. مشاوره به این افراد کمک می‌کند تا متوجه شوند که حتی اگر خود واقعاً دلیل اصلی طلاق بوده‌اند، نفرت از خود و سرزنش کردن خود زندگیشان را بهتر نمی‌کند. مشاور به این افراد کمک می‌کند تا وقتی مقابل آئینه قرار می‌گیرند، تصویر واضحتر و منصفانه‌تری را از خود ببینند.

 • کنترل بودجه

وقتی موضوع مشاوره طلاق در میان باشد، شاید مدیریت سرمایه موضوع بیربطی به نظرتان برسد، اما بسیاری از افراد بعد از طلاق در مسائل اقتصادی و پول خرج کردن دچار مشکل می‌شوند. آنها سعی می‌کنند احساس خلأ درونیشان را با خرید پر کنند و در بسیاری از موارد کالاهایی را می‌خرند که نیازی به آنها ندارند. با توجه به هزینه‌های بالای طلاق، به هر ریال از پولتان در دوران بعد از طلاق نیاز خواهید داشت. مشاوره بعد از طلاق فرد سردرگم و گمگشته را به مسیر درست هدایت می‌کند تا پولهایش را عاقلانه و باثبات خرج کند.

 • رسیدگی به فرزندان

رسیدگی به فرزندان مهمترین مسئله در دوران بعد از طلاق است. کودکان  بین پدر و مادر گیر می‌کنند، و واکنش والدین در مقابل فرزندان نیز بسیار مهم است. راهنمایی‌های مشاور تاحدی بستگی به شرایط طلاق دارد، در هر حال مشاور محیط امنی را برای پدر و مادر ایجاد می‌کند تا بتوانند احساسات خود را به راحتی بیان کنند و تمام مسائل را از طریق گفتگو حل کنند. هم پدر و هم مادر باید یاد بگیرند که چگونه فرزندان خود را بعد از طلاق بزرگ کنند تا آنها رسیدگی و مراقبتی را که لازم دارند، در سالهای رشد دریافت کنند و مانند انسان‌های سالمی پرورش یابند که جدایی والدینشان هیچ تاثیری بر تربیتشان نداشته یا این تاثیر بسیار ناچیز بوده است.

مدت زمان و تعداد جلسات مشاوره طلاق

مدت زمان استاندارد برای هر جلسه مشاوره بین 45 تا 60 دقیقه می‌باشد. تعداد جلسات مشاوره بسته به نوع مشکل، میزان اختلافات زوجین، داشتن فرزند و درگیر بود خانواده‌ها در مشکل زوجین می‌تواند متغیر باشد. اما از آنجایی که مشاوره طلاق تلفیقی از خانواده‌درمانی و زوج‌درمانی است پس بهتر است اگر قصد مراجعه به روانشناس را دارید چیزی در حدود 10 تا 12 جلسه را در نظر بگیرید. جلسات باتوجه به میل زوجین و شدت اختلافات آنها یک یا دوبار در طول هفته برگزار می‌شوند.

مشاوره‌ طلاق هم همانند مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می‌کند تا پی‌ببرید تا چه حد تصمیمی که گرفتید به نفع‌ شما و آینده‌تان است. روانشناس و مشاور‌ متخصص در زمینه ‌طلاق پیامدهای‌‌ این جدایی، تاثیر آن بر شما و همسر و فرزندانتان را برایتان مطرح می‌کند و با بررسی سود و زیان این جدایی راه صحیح را به شما نشان می‌دهد.

افراد بدلیل اینکه دچار شک و تردید می‌شوند؛ با مراجعه به روانشناس تصمیم را برگردن او انداخته و از او می‌خواهند بجای آنها تصمیم بگیرد؛ اما روانشناس با نشان‌ دادن راه صحیح، گفتگو، آموزش مهارت‌های حل‌مسئله و کنارآمدن،برنامه‌ریزی برای داشتن یک زندگی بهتر و با برنامه‌تر، فقط در گرفتن تصمیم به شما کمک می‌کند. در مشاوره پس از طلاق نیز روانشناس به شما کمک می‌کند تا بتوانید با مشکلات طلاق راحت تر کنار بیایید، از زندگی خود بعد از طلاق نیز لذت ببرید، ارتباط بهتری با فرزندان خود داشته باشید، بودجه خود را مدیریت کنید، و زمینه را برای آشنایی با افراد جدید در زندگیتان فراهم کنید.

پس همین امروز با ما صحبت کن …

خدمات ما

درخواست تعیین وقت مشاوره

برای تعیین وقت مشاوره می توانید با استفاده از فرم زیر با ما در تماس باشید.

ارسال درخواست